„Sudý pátek“ - turnaje mládeže (nar. 1987 a ml.), 2x15 min, 2x za měsíc

seriál bleskových turnajů od 18.10.2002 do 22.3.2003 , vždy 7 kol

13:30-16:00

mládež, sport v tělocvičně, volné partie

Z činnosti šachového oddílu v roce 2002

Z bohaté sportovní činnosti našeho klubu v roce 2002 je možné vybrat několik nejvýznamnějších úspěchů:

Družstva dospělých A se poprvé v historii klubu zúčastnilo II. ligy družstev (skupiny „sever“) a vedlo si velmi úspěšně, když obsadilo konečné 2.místo a postup do I.ligy mu unikl jen o vlásek.

Ještě úspěšnější bylo družstvo dorostu, které v nejvyšší soutěži - extralize dorostu zvítězilo v posledních třech kolech a obsadilo bronzovou příčku za družstvy velkých mládežnických center (1. Union Plzeň, 2. Frýdek-Místek). Za družstvo hráli Erenžen Mikuev (host z DA Praha), Petr Šimek, Jakub Routner, Alena Kubíková, Petr Kostroun, Jiří Čihák a Martin Málek.

V individuálních soutěžích mládeže se opět nejvíce prosadila čtrnáctiletá Alena Kubíková, když zvítězila v mistrovství ČR v rapid šachu v kategorii D14 a vybojovala si tak účast na mistrovství Evropy. Výborně hrála i v soutěžích dospělých, získala mezinárodní rating ELO 2143 bodů a splnila tak normu pro udělení titulu „mistryně šachu“.

Šachový oddíl uspořádal řadu soutěží pro své členy i hosty z jiných oddílů i pro neregistrované hráče. Na „Jarním turnaji 2002“ spolupracoval s šachovým oddílem Slovanu Bohnice, v sokolovně se hrála skupina B, v níž si mezi 38 účastníky nejlépe vedli mladí hráči našeho klubu David Brenner a Vít Černoch. V podzimním přeboru klubu zvítězila Alena Kubíková před Petrem Kovářem a Pavlem Slovákem, ve skupině B vyhrál David Brenner, ve skupině Petr Duchek.

V září se uskutečnil již druhý ročník bleskového turnaje v restauraci „Na Staré cihelně“ v Kobylisích. Turnaje se zúčastnilo 24 hráčů, z toho i několik kandidátů mistra, celkovým vítězem se stal Ondřej Matras ze Slovanu Bohnice.

Celoročně probíhají v sokolovně turnaje v „rapid“ šachu (tempo hry 25 min. pro hráče), kterých se účastní hráči všech kategorií. Přístupné jsou i pro zájemce z řad „amatérů“ (neregistrovaných hráčů). V posledním cyklu skončeném v dubnu 2002 zvítězil Pavel Kopta před Janem Dvořákem a Jakubem Routnerem.

Pokračujeme v systematickém tréninku mládeže všech věkových skupin. Od září byl obnoven kroužek pro nejmenší děti - začátečníky, do něhož přijímáme nové členy po celý rok. Tréninku se účastní i několik dětí ve věku 5-6 let. Plánujeme i zvedení či obnovení kroužků v blízkých základních školách, zatím pod vedením našeho dorostence Jakuba Routnera funguje kroužek dětí v DDM na Proseku.

Pro začínající mládež jsme začali pořádat nekonečný seriál turnajů „Sudý pátek“, hraje se vždy v pátek se sudým datem. V prosinci jsme také zorganizovali obvodní kolo Prahy 8 družstev škol.